Antika Eşya Alanlar › Hattat Şekerzade Seyyid Mehmet Efendi


Hattat Şekerzade Seyyid Mehmet Efendi

Hat sanatı Türk toplumunun geçmişinde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle bu alanda sanatsal çalışmalar, her zaman maddi manevi önemli bir değer olarak görülmüştür. Manisa esnafından şekerci Ahmet Efendi’nin oğlu olarak dünyaya gelen Hattat Şekerzade Seyyid Mehmet Efendi, Şekercizade ismini babasının namı şeklinde almıştır. Zaman içerisinde geliştirdiği el becerisi ve yetenek ile birlikte, hüsnü hat sanatında önemli bir yere gelmiş olan üstat çok önemli eserler bırakmıştır.

Antika Alanlar

Pek çok farklı kategoride hat sanatının icra edilmesinde, bu usta insanın eserleri günümüze kadar gelmiştir. Özellikleri antika dünyasının hat sanatına verdiği değer bilinirken, el yazması eserler ve el becerisini nitelikli bir şekilde ortaya koyan alternatifler, toplumumuz için yine bugün önemli bir değer olmaya devam etmiştir. Yaptığı pek çok çalışma ile kendini geliştiren usta hattat, özellikle Türk tarihinin yetenekli üstatları arasında kendine yer bulmuştur.

Yazım tarzı ve çizgi kabiliyeti ile adından yıllarca söz ettirmiş olan usta hattat, bugün canlı eserleri ile gerçekten yeteneklerini günümüze kadar taşımıştır. Özelliklede Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunan oyma yazılı mezar taşı ile usta hattatın bu konuya ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Olağanüstü estetik kabiliyeti ile hüsnü hat sanatında gelişmiş olan Hattat Şekerzade Seyyid Mehmet Efendi, gerçekten Türk tarihini zenginleştiren üstadlardan biri olarak tarihe geçmiştir.

Arayınız