Antika Eşya Alanlar › Hattat Macit Ayral


Hattat Macit Ayral

Hat sanatı Türk toplumunun gerçekten önemli zenginliklerinden biridir. Yıllardan beri bu konuda yapılan çalışmalar, özellikle maddi manevi önemli bir değer olarak kendini göstermiştir. Adı Atatürk ve tarihe geçen usta hattat olarak bildiğimiz Hattat Macit Ayral, geçmişten bugüne ortaya koymuş olduğu eserlerle hat sanatının önde gelen üst katlarından biri olarak tarihe geçmiştir. Enderunlu Ahmet Efendi’den özellikle bu alanda yazı dersleri almış olan usta hattat, zaman içerisinde kendini geliştirmiş ve ortaya koyduğu pek çok eser ile bu alanda insanların memnuniyetini kazanmıştır.

Antika Alanlar

Son derece özgün çalışmalarının yanı sıra, aynı zamanda el becerisi ve yetenek kabiliyeti konusunda Hattat Macit Ayral bugün örnek gösterilecek hattatlardan biri olarak tarihe geçmiştir. Yakın tarihimizin usta isminin eserleri, özellikle antika dünyasında önemli bir değer olarak görülmektedir. Sanatsal çalışmalar olarak bilinen bu eserler, özellikle toplumumuz üzerinde önemli bir değer etkisi yaratmıştır. Yine kabiliyetli ve yetenekli çalışmalarla birlikte burada ortaya çıkan sonuçlar, son derece göz kamaştırıcı sonuçlarla birlikte önemli bir değeri temsil etmiştir.

Tarihimizde çok önemli hattatlar olmakla birlikte, bu hattatların geride bırakmış olduğu eserleri kesinlikle çok özel olarak kabul etmek gerekir. Özgün ve nitelikli eserlerin altına imzasını atmış olan Hattat Macit Ayral, toplumumuzun çok önemli zenginliklerinden biri olarak tanınmıştır. Türk hattatlar içerisinde becerikli ve kabiliyetli bir yere sahip olmuş olan usta hattat, 1891 yılında doğup 1961 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Arayınız